Lokalita 12

830

 Stráň pod hrobkou Haugwitzů


Jedná se o lokalitu s výskytem vzácnějších druhů rostlin jako např. krvatec toten, kostival lékařský (vyjmenovat další + fotografie). Díky své poloze není porost znečištěn od průmyslu ani údržbou a léčivé rostliny lze využívat.


       


I takovéhle plochy „bez údržby“ jsou ve městech důležité, např. i z důvodů výskytu léčivek, které si mohou obyvatelé natrhat a jejich užíváním se opět přiblížit k přírodě, původním „kořenům“ a uvědomění si, že i město je krajina. Je třeba samozřejmě dbát na udržitelnost a nevysbírat vše..
Krvatec toten (Sanguisorba officinalis)  – bylina mokrých nehnojených luk, preferuje hluboké, střídavě vlhké půdy s kolísající hladinou spodní vody, které jsou hlinité až jílovité, mírně zásadité a chudé na dusík. Čaj z natí a kořene je vhodný proti krvácení, zevně k ošetření ran či jako kloktadlo. Zajímavosti z historie – společně s dalšími rostlinami se za slunovratu dával za okno, aby do domu neuhodil blesk.
Kostival lékařský (Symphytum officinale) - patří mezi naše nejúčinnější léčivé rostliny, připravují se spíše masti a tinktury pro vnější použití – protizánětlivý, na revmatismus, záněty kloubů, podvrtnutí, atd., vnitřní používání odvarů po dobu max. 14 dní na tvorbu červených krvinek. Působí protizánětlivě a má příznivé účinky na záněty žaludeční sliznice. Delší využívání může vést k poškození jater. Zajímavost z historie - ve středověku se kostival používal místo sádry na zlomeniny kostí, z nastrouhaných kořenů se připravila kaše, která rychle ztvrdla.

Co zde ještě najdeme?
Orsej jarní – ficaria verna – všechny části rostliny jsou jedovaté, tinktura se přikládá na bradavice. Zajímavosti z historie – v minulosti lidé sbírali hlízky, namleli je na mouku a pekli z ní chléb.
Kuklík městský (Geum urbanum) – léčivka pro posílení jater a žaludku. Zajímavosti z historie - v minulosti mu byly přisuzovány afrodiziakální účinky – kdo vypije nápoj z této rostliny, zahoří velkou láskou.
Kontryhel obecný (Alchemilla vulgaris) – odvar pomáhá k pročištění krve, proti žaludečním potížím. Zajímavosti z historie – uprostřed listů bývá krůpěj vody – středověcí alchymisté tyto třpytivé kapky sbírali a doufali, že s jejich pomocí mohou vyrobit zlato a najít kámen mudrců.
Kopřiva dvoudomá (Urtica dioica) – nať je vhodná při revmatických potížích a dně, vnitřně i zevně proti vypadávání vlasů. Zajímavosti z historie – v minulosti se věřilo, že kopřiva chrání před zasažením bleskem.
Violka vonná (Viola odorata) – čaj z kvetoucích natí a sirup z květů pomáhá při zánětu průdušek a poruchách spánku. Zajímavosti z historie – první violka je nositelkou štěstí a kdo spolkne první tři nalezené violky v roce, bude celý rok zdravý 
Šťovík kyselý (Rumex acetosa) – mladé čerstvé listy jsou vhodné k pročištění krve, čaj ze sušených listů vnitřně i zevně na kožní nemoci, ale pozor – není vhodný ke konzumaci ve větším množství nebo často. Zajímavosti z historie – říkalo se, že když budou dětí jíst šťovík, dostanou vši
Sedmikráska chudobka (Bellis perennis) - čaj z kvetoucích natí je účinný proti kašli, onemocnění ledvin a močového měchýře. Zajímavosti z historie – vytrháváním okvětních lístků se věštila láska (podobně jako u kopretiny).
Pampeliška lékařská (Taraxum officinale) – přípravky z byliny i s kořeny působí preventivně proti žlučníkovým kolikám. Kořen se dříve používal jako náhražka kávy. Zajímavosti z historie – kdo se potře mléčnou šťávou z pampelišky – zkrásní.


810


     
Obrázek 3  Sasanka hajní (březen 2022); Orsej jarní (březen 2022)                

Podporují nás

Státní fond životního prostředí České republiky Operační program životní prostředí Evropský fond pro regionální rozvoj pro vodu, vzduch a přírodu Kraj Vysočina European Compostnetwork ECN Ministerstvo životního prostředí Ministerstvo zemědělství