Lokalita 1
- první zmínka o hradu v Náměšti nad Oslavou je z roku 1 234
- následovala přestavba na zámek kolem roku 1 578, která zahrnovala také založení zámeckých zahrad a parku
- k zámku patřila i zámecká obora, která byla založena v roce 1629 významným vlastníkem náměšťského panství Karlem st. ze Žerotína – v současné době vedena jako kulturní a přírodní památka o rozloze 285 ha
- Jedná se o biotop zvláště chráněných druhů – páchník hnědý, tesařík obrovský, holub doupňák, krutihlav obecný, včelojed lesní, hřib Boletus fechtneri
- Největší rozkvět panství byl za vlády Karla st. Ze Žerotína a rodu Haugwitzů (1752 -1948) – to mělo také vliv na kladení důrazu na pohodlí a trávení volného času – obklopování zelení, rozvoj a velebení parku, zahradnictví, apod.
Technologie údržby parku v době Haugwitzů a dnes – vliv na druhové složení rostlin.
Lokalita zámecký park současnost
- Jedná se o druhově chudou často kosenou louku.
- na této lokalitě se vyskytují běžné druhy často kosených trávníků, jako například Lolium perenne (jílek vytrvalý), Poa pratensis (lipnice luční) a Festuca rubra agg (kostřava červená). Díky častému kosení je zastoupení plevelných druhů minimální.
- Na lokalitě se vyskytují druhy Poa pratensis (lipnice luční), Festuca rubra agg. (kostřava červená), Lolium perenne (jílek vytrvalý), Trifolium repens (jetel plazivý), Polygonum aviculare agg. (truskavec ptačí), Plantago media (jitrocel prostřední), Plantago lanceolata (jitrocel kopinatý), Bellis perennis (sedmikráska chudobka), Taraxacum officinale agg. (pampeliška lékařská), Achillea millefolium agg. (řebříček obecný), Geranium pratense (kakost luční), Ranunculus repens (pryskyřník plazivý), Alchemilla vulgaris agg. (kontryhel obecný), Glechoma hederacea (popenec obecný), Plantago major (jitrocel větší), Stellaria graminea (ptačinec trávovitý), Lysimachia nummularia (vrbina penízková), Cerastium holosteoides (rožec obecný), Poa annua (lipnice roční).
- Z hlediska stavu je louka v pořádku, je to mezofilní typ louky, pravidelně kosený.
Doporučení pro podporu biodiverzity
- aplikace kompostu nebo jiného organického hnojiva.
- Dále by možná bylo vhodné snížit počet sečí a zároveň zvýšit výšku sečení, kvůli velkému zastoupení přízemních kvetoucích bylin (jetel plazivý, sedmikráska chudobka, popenec obecný).
|
|