Lokalita 7
Na Křížku
Město Náměšť nad Oslavou leží na řece Oslavě, o níž jsou první doložené zmínky z roku 1146 a její jméno odkazuje na dobový význam tohoto slova – bystrá, prudká řeka. V současnosti je tok spíše mírný, což je způsobeno jednak regulací toku (přehrada Mostiště) a také vlivem počasí (periody sucha).
Vznik města Náměště na tomto toku je v období 1220 – 1234, a již v roce 1522 jsou zmíněny první mlýny na této řece a to mlýn Jedovský a nad Březníkem.
Od roku 1 390 je v Náměšti založeno rybníkářství, jedno z nejstarších na Moravě. První zmínka o rybníku Rathan je z roku 1750.
My se nyní nacházíme na místě bývalého rybníka „Na Křížku“, který připomíná již jen socha sv. Jana Nepomuckého (za budovou Jednoty).
Tento rybník patřil do rybniční soustavy v Náměšti nad Oslavou a kromě jiného napájel sádka a také kašnu na Masarykově náměstí.
Jaký je vliv rybníků na biodiverzitu – ochlazují prostředí ve městech prostřednictvím výparu z vodní hladiny, vzdutím hladiny vody v rybnících dochází i ke zvýšení hladiny podzemní vody jejich okolí.
Lidé využívají sílu vody ke svému užitku, upravují říční koryta, apod. Jedním z příkladů na řece Oslavě je tzv. Spustek (lidový název), který byl vlastně odlehčovací objekt v případě velké vody pro náhon na Melkusův Zámecký mlýn, později (v 19. století) přestavěn na továrnu na koberce a kokosové rohože (Klazarku). Tato odlehčovací krátká strouha měla betonové dno. Vlastní náhon začínal těsně nad Pilským splavem a pokračoval celými Červenými domky až do uvedeného mlýna. Továrna potom i nadále používala vodní sílu k pohonu strojů a vodu z odpadu z náhonu pro potřebu barvírny. Zbytek viditelné prohlubně po "Spustku" neboli odlehčovací strouze je patrný dodnes a uvidíte jej na levém břehu cca 20 m nad dnešní lávkou přes řeku Oslavu u hřiště. V bývalém mlýně se vystřídalo hodně mlynářů, než byl tento přestavěn na továrnu na tkaní koberců.
|
|