Meziplodiny - význam

Meziplodiny působí v každém ohledu pozitivně na úrodnost půdy. Zelené rostliny přijímají živiny, jako je nitrátový dusík, a ukládají je v biomase. Tímto se sníží ztráty způsobené vymýváním. Pokryv a prokořenění chrání půdu před větrnou a vodní erozí. 

Odumřelé meziplodiny slouží jako potrava pro půdní organismy. Aktivní půdní organismy vytvářejí v půdě živý dynamický systém, který zlepšuje strukturu půdy, zasakování vody na povrchu a zadržování vody v půdě. 

Meziplodiny vážou CO2 ze vzduchu v biomase. Tento uhlík se po rozkladu rostlin a jejich přeměně v humus ukládá v půdě. Kořeny rostlin a jejich výměšky obohacují organickými látkami také spodní vrstvy půdy. Tímto způsobem i živé organismy v hlubších vrstvách půdy získávají přístup k energeticky bohaté potravě a humus se tvoří i v dolní vrstvě půdy. 

Ochrana půdy proto znamená také ochranu klimatu.

Video - Meziplodiny - principy a využití v ekologickém zemědělství


541 563

Podporují nás

Státní fond životního prostředí České republiky Operační program životní prostředí Evropský fond pro regionální rozvoj pro vodu, vzduch a přírodu Kraj Vysočina European Compostnetwork ECN Ministerstvo životního prostředí Ministerstvo zemědělství